آزمون GRE

آزمون (GRE) :

آزمون (GRE) مخفف عبارتExamination Graduate Records می باشد. همان طور که از نام این آزمون مشخص است ، هدف آن سنجش توانایی ها و معلومات فارغ التحصیلان لیسانس و فوق لیسلنس جهت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر می باشد. دانشگاه های آمریکایی و کانادایی معمولا داشتن نمره بالا در این آزمون را یکی از شرایط ادامه تحصیل قرار می دهند زیرا آنها معتقدند که دانشجویان علاوه بر یاد گرفتن مطالب علمی و تخصصی بایستی در زمینه اجتماعی و محیطی، قدرت استنتاج و درک متون عمومی دشوار را کسب کرده باشند. بعضی از دانشگاههای ترکیه نیز این آزمون را در اکثر رشته های تحصیلی بصورت جایگزینی برای آزمون ALES ( امتحان ورودی تحصیلات تکمیلی ترکیه)قبول می کنند. البته اغلب دانشگاه های انگلیسی زبان ارائه GRE از متقاضی در برنامه پذیرشیِ خود قرار میدهند.
این آزمون در دو سطح General و Subject برگزار می شود که دارای 3 قسمت درک واژه(Verbal) ، محاسباتی (Quantative)و قسمت تحلیلی (Analytic) می باشد.
در قسمت (درک واژه) معمولا متضاد و مترادف کلمات دشوار پرسیده می شود و در واقع فقط به میزان لغات دانشجو توجه می کند. لغات مورد پرسش واقعاً دشوار و برای اکثر دانشجویان نا آشنا هستند. در قسمت عددی سوالات ریاضی نسبتا ساده ای پرسیده می شود تا توانایی های ابتدایی فرد مورد سنجش قرار گیرد. قسمت تحلیلی هم در مورد تحلیل یک موضوع بحث بر انگیز می باشد و به صورت نوشتاری است.در این بخشاز داوطلب خواسته می شود تا در مورد موضوع مشخصی متنیتحلیلی را به شیوه ی علمی تحلیل نموده و نتیجه گیری نماید.
جهت ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی در دانشگاههای کشور ترکیه ، تنها نتیجه قسمت عددی (Quantative) آزمون GRE مورد توجه قرار می گیرد.
این آزمون در ایران نیز برگزار می گردد. در ایران این ازمون فعلا به صورت کتبی یا PBT برگزار می شود در سایر کشورها که آزمون به صورت کامپیوتری برگزار می گردد ، برگزاری آزمون به شکل PBT امکان پذیر نیست. در ضمن آزمون Subject فقط به صورت PBT برگزار می گردد درحالیکه آزمون General هم به صورت PBT و هم به صورت CBT برگزار می شود.
آزمون GREدر ترکیه نیز برگزار می گردد. البته این در صورتی است که ظرفیت تکمیل نشده باشد. بنابراین ثبت نام زود هنگام توصیه می شود.

نحوه امتیاز دهی آزمونGRE
در سیستم قبلی بین 200 تا 800 امتیاز برای هر قسمت آزمون منظور می شد ولی در سیستم جدید )از سال 2012 به بعد( امتیاز هر بخش بین 130 تا 170 می باشد.
 

 

دانشگاه هاي معتبر تركيه

حاضرین در سایت

ما 81 مهمان آنلاین داریم