هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

در ترکیه با توجه به انتخاب و بودجه ی خود می توانید مسکن یا خوابگاه

مناسبی با توجه به شرایط خود براي زندگي تهیه نمایید. به صورت کلی

هزینه مسکن و خوابگاه در ترکیه مناسب می باشد. حدود هزاران نفر

دانشجو در شهرهای بزرگ ترکیه مانند استانبول ، آنکارا ، ازمیر و…زندگی

خوابگاهی و دانشجویی دارند. با توجه به کیفیت خوابگاهها و آپارتمانها

  از نظر امکانات و موقعیت محل زندگی هزینه ها متفاوت است.

شما می توانید در صورت تمایل در خوابگاه سکونت کنید. بيشتر دانشگاه های

دولتی ترکیه برای دانشجویان غیر بومی و خارجی خود خوابگاه اختصاص میدهند.

خوابگاه های دولتی عموماً شامل اتاق های یک –دو وچهار نفره می باشند.

هزینه ماهیانه این اتاق ها از 200 لیر تا 500 لیر می باشد. خوابگاه های خصوصی

نیز با توجه به هر شهر و امکانات دارای هزینه های متفاوتی می باشند.

به طور مثال اجاره خوابگاه های تک نفره در استانبول ماهانه از 500 تا 2000 لیر(TL)

متغیر است که دارای امکانات اینترنت، نظافت، رستوران و… می باشند و در

شهری مانند سامسون و یا اسکی شهیر، هزینه این خوابگاه ها کمتر میباشد.

درمورد هزینه اجاره مسکن در ترکیه نیز با توجه به موقعیت و امکانات (مبله ، …)

اجاره ها شهر به شهر متفاوت است. در کشور ترکیه مالکان مسکن غالباً

دپوزیت (رهن )‌دریافت نمی کنند.برای مثال هزینه اجاره یک واحد آپارتمان معمولی به مساحت

70 مترمربع در استانبول از 800 تا 2200 لیر و در آنکارا همین آپارتمان در یک منطقه

متوسط از 700 تا 1800 لیر و در شهرهای کوچکترِ ترکیه، هزینه اجاره آپارتمان معمولی

و دانشجویی ماهانه بین 500 تا 1000 لیر متغیر است.

هزینه ایاب و ذهاب در ترکیه
درترکیه سیستم عمومی حمل ونقل شامل مترو، اتوبوس، تاکسی، متروباس،

دولموش و… می باشد. در اتوبوس ها و مترو معمولاً با استفاده از کارت های اعتباری

هزینه 1.5 تا 2 لیر می باشد و با استفاده از کارت دانشجویی 20 تا 50 درصد تخفیف

در هزینه خرید کارت شامل حال دانشجویان می شود. در تاکسی ها نیز کرایه بر

اساس تاکسی متر محاسبه می گردد.

هزینه مواد اولیه برای پخت وپز و زندگی دانشجویی در ترکیه

هزینه خرید مواد اولیه برای پخت و پز مقدار کمی از ایران بیشتر است و گاهاً

در شهرهای ارزان تر مانند آنکارا و ازمیر این هزینه با توجه به کیفیت و تنوع اجناس

در مقایسه با تهران قیمت مناسب تری داشته و همیشه بصورت دوره ای از طرف

تولیدکنندگان برای محصولات غذایی و حتی پوشاک، تخفیفات قابل توجهی لحاظ

میشود.

هزینه تحصیل در ترکیه

هزینه زندگی در ترکیه

هدف از تحریر این مقاله برآورد کردن و بررسی هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه است ،کشور ترکیه زمینه مناسبی برای تحصیل در آسیا را فراهم کرده است ، حال اگر شما در رابطه با هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه هیچ اطلاعاتی ندارید و می خواهید برای تحصیل به کشور ترکیه بروید و نگران هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه هستید و نمی دانید که هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه چگونه است و برای تحصیل و زندگی در ترکیه چقدر باید اندوخته مالی داشت و هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه در مقایسه با کشور های دیگر چگونه است ، می توانید با بهره گیری از مشاورین موسسه ایران تومر و تبریز یوس تمامی ابهامات ذهنی خود  در زمینه هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه پاسخ بدهید .

آیا شما قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارید ؟ آیا از هزینه های زندگی در ترکیه با خبرید ؟ آیا می توانید هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه را تامین کنید ؟ آیا میدانید هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه بالا است ؟ در کشور ترکیه هزینه های تحصیل و زندگی در مقایسه با کشور های مشابه چگونه است ؟  چگونه می توان از هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه مطلع شد ؟

کشور ترکیه متشکل از سه فرهنگ و متاثر از سه قاره اروپا ، آسیا ، آفریقا شرایط مطلوبی را برای دانشجویان از نقاط مختلف فراهم آورده و علاوه بر این بستر گسترده  تحصیلی ، زمینه مناسبی برای دانشجویان بین المللی ایجاد کرده است و این کشور با فرهنگ سنتی و افکار  نو از پر طرفدار ترین کشورها در منطقه است و دولت کشور به دلیل اهمیتی که برای تحقیقات در این کشور قایل است نظام آموزشی این کشور معادل بسیاری از دانشگاه های اروپایی است و تمام کورس های تحصیلی  در سطوح بالایی قرار دارد و کسانی که از مدارک و رزومه تحصیلی خوبی برخوردارند شانس ادامه تحصیل در دانشگاه های برتر کشور ترکیه با اساتید برتر را دارند شکی نیست که کشور ترکیه محل مناسبی برای لذت بردن وکسب آموزش با کیفیت بالا است امر بدیهی که در کشور   ترکیه موجب شده که سالاله تعدادبسیار زیادی دانشجوی بین المللی متقاضی اذامه تحصیل در این کشور هستند پایین تر بودن هزینه تحصیل و شهریه های دوره دانشجویی به نسبت سایر کشور ها اروپایی یک امتیاز است و این وجه تمایز در مقایسه با سایر کشور های مجاور محرک ادامه تحصیل در این بخش آسیا است . که

هزینه های تحصیل و زندگی در کشور ترکیه :

یک دانش آموز بین المللی در ترکیه در هر ماه مبلغی به طور میانگین 300 تا 400 دلار آمریکا هزینه میکند.که این هزینه ها تحصیل ، خوراک ، پوشاک ، محل اقامت ، غذا ، لباس ، سرگرمی ، حمل و نقل ،و تلفن است . و هزینه های اداری حدود 50 تا 100 دلار  متغیر است و هزینه های مسکن به محل زندگی و شرایط و شیوه زندگی بستگی دارد

 هزینه های عمومی درهر ترم :

هزینه های مسکن در هر ترم بین 150 تا 500 دلار آمریکا است حتی اگر فرد یک اتاق گرفته باشد یک نوع محل اقامت مناسب با قیمت مناسب برای مسافران یا دانشجویان که به اصطلاح خوابگاه تلقی می شود که در این خوابگاه ها وابسته به مبلغ پرداختی دانشجو متفاوت است که به صورت اتاق های خصوصی برای یک نفر یا حتی دو نفر یا حتی به صورت دو دوست دو خواهر یا دوقلوها تعبیه شده است که معمولا دارای یک دستشویی مشترک در یک راهرو ویا یک حمام مشترک است. اکثر خوابگاه ها مجهز به آشپزخانه هستند و شما در هر وعده غذایی می توانید غذا را طبخ کنید و از رستوران ها و کافی نت ها و کافه ها استفاده کنید

هزینه غذا به طور میانگین ۱۱۰۰دلار است که در هر منوی غذای دانشجو حدود ۵Tl هزینه نان ۱Tl هزینه یک لیتر آب میوه و سبزیجات در هر وعده ۱تا۴Tl ماکارانی برنج به ازای هر کیلوگرم ۱ تا   ۴Tl برای هزینه حمل و نقل ۳۰۰دلار آمریکا و هزینه کتاب ۱۵۰دلار آمریکا است.

هزینه های سرگرمی و متفرقه در کشور ترکیه

بلیط سینما 20TL بلیط کنسرت50TL هزینه برای کوتاه کردن مو 40TL که در هزینه های حمل و نقل بلیط اتوبوس برای دانش آموزان 2  tl بلیط مینی بوس 2Tl میباشد

هر یک  TL ترکیه، حدود 5.75 دلار آمریکا است و 6.40 یورو اروپا در سال 2019 و 2020 می باشد.

پذیرش در دانشگاه های معتبر کشور ترکیه :

شهریه در دانشگاه های ترکیه به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می شود که وابسته به این دو عامل شهریه دانشگاه ها متفاوت است و به عواملی چون انتخاب دانشجویا ن و محل دانشگاه دارد در دانشگاه های دولتی هزینه ها کمتری نسبت به دانشگاه های خصوصی است  سالانه در حدود 1000 تا 20000 لیر نسبت به دانشگاههای دولتی ترکیه و رشته ها، متغیر است در حالی که شهریه  دانشگاه های خصوصی در کشور ترکیه سالانه   1000 تا 20000 دلار میباشد.هزینه های تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری کمتر میباشد.

هزینه های شهریه در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا :

برای دوره ارشد که به زبان ترکی تدریس می شود برای اتباع ترک زبان ۱۰۰ تا ۲۰۰ دلار و برای اتباع خارجی ۴۵۰ تا ۱۰۰۰ دلار آمریکا و در مقطع دکترا به زبان ترکی ۲۰۰ تا ۳۰۰ دلار و رای اتباع خارجی  ۶۰۰تا ۹۰۰ دلار و به زبان انگلیسی ۵۰۰تا ۲۰۰۰دلار میباشد.

کشور ترکیه کشور مطلوب و زیبایی است که دانشجویان علاوه بر لذت در محیطی بسیار زیبا از شانس تحصیل در دانشگاه ها و مدارس کشور ترکیه با هزینه های شهریه و زندگی بسیار معقولی را دارند ، اگر که شما نیز علاقه مند تحصیل در ترکیه هستید و می توانید تمامی هزینه تحصیل و زندگی در ترکیه را پوشش بدهید.

 

دانشگاه هاي معتبر تركيه

حاضرین در سایت

ما 11 مهمان آنلاین داریم